Křemelina je přírodní zdroj křemíku

Chcete vypadat mladě a podpořit regeneraci?

Kdo by nechtěl, je to však nesnadný proces, k němuž je zapotřebí dodávat do organismu živiny a nezásobovat jej odpadními produkty, anebo potravinami, které mnoho živin nedodávají. Buďme k sobě upřímní a odpovězme sami sobě na otázky: Konzumujete bílé pečivo a potraviny s bílým cukrem? Jak často si dopřáváme kaše z ovesných vloček? Převládá u nás masitá strava plná stresových hormonů a nevhodných aditiv? A co kofein, alkohol, cigarety a stres?

ovesné bločky

Nevhodná strava, málo pohybu, různé strachy a stresy, přepracování a deficit spánku – to vše odčerpává z těla zásoby minerálních a stopových prvků. Na prvním místě to bývá hořčík, dále zejména zinek a křemík.

U křemíku se chvíli zastavme. V přírodě se vyskytuje hlavně v rostlinných zdrojích, především v luštěninách a celých obilných zrnech s vyšším obsahem vlákniny, což je v první řadě oves. Doplnit jej ve stravě však můžeme i čajem z přesličky, z kopřivy, nebo křemelinou.

křemelina ve sklence

Křemelina účinky https://www.nakliceno.cz/blog-o-zdrave-vyzive/vyzkousejte-skvele-ucinky-kremeliny-na-zdravi/ pro doplnění křemíku prokazatelně má, je to přírodní surovina, jedná se o zkamenělé fosilie (jednobuněčné řasy rozsivky), v odborných kruzích nazývaná též jako diatomit. Je to vhodný zdroj přírodního křemíku, ovšem pouze jako doplněk stravy, kdy je nutné dodržet doporučené dávkování.

Nedostatek křemíku bývá častěji zaznamenáván u žen v těhotenství a u seniorů, zvláště tehdy, nevěnují-li lidé příliš pozornosti svému jídelníčku, případně u alkoholiků a osob často holdujících fastfoodu. Na jeho deficit upozorňuje hlavně špatný stav nehtů, vlasů a předčasné stárnutí pokožky (vrásky).

Křemík přispívá k pružnosti cév a pevnosti kostí a zároveň udržuje vláčnou a hydratovanou pokožku, kterou dokáže zbavit i vrásek. Odstraňuje lámavost nehtů a zlepšuje stav vlasové pokrývky a snižuje vypadávání vlasů. V tomto procesu je stejně důležitý, jako zmiňovaný hořčík, bez křemíku to zkrátka nepůjde. Hořčík a křemík se zásadní měrou podílí na optimalizaci využití vápníku (aby se neusazoval v cévách a nebyl příčinou mrtvic a infarktů), a pokud máte vápníku ve stravě dostatek (a drtivá většina lidí to tak má), důležité je hlídat si i příjem křemíku s hořčíkem.