Miliardy sem, miliardy tam

Kdyby se někdo z nás prostých lidí rozhodl, že si bude užívat života plnými doušky bez ohledu na to, zda na to má nebo ne, špatně by to s ním skončilo. Takový člověk by v jednu chvíli rozhazoval svoji výplatu, utrácel by za kdejaký nesmysl a počínal si jako smyslů zbavený, pak by podobně naložil se svými finančními rezervami, až by mu výplata došla, a nakonec by rozfofroval i všechny finance, jež by mu snad někdo půjčil. A teprve ve chvíli, kdy by nebylo kde brát, by tomuto možná došlo, jak byl pošetilý. A až potom by se to pokusil nějak řešit. Případně by před tím pomyslně strčil hlavu do písku, což by bylo to nejhloupější řešení, protože by tím problémy nezmizely a nadále by se jenom komplikovaly.

svazky dolarů

Ovšem když si tak počínají naši politici, není mnoho našinců, kteří by se nad tím pozastavili. Jistě, jsou tu i ti, kteří jsou s tím nespokojeni nebo to kritizují, ale většině našich lidí je to bohužel jedno. Vždyť přece jde o peníze státu, a ne jmenovitě nás, a co si politici nadrobí, to ať si nakonec sami sní. Hlavně že se my sami máme dobře.

Jenže to je rovněž mylný a v podstatě hloupý názor. Protože politici disponují sice penězi imaginárního státu, jenže ten stát jsme i my. Každý člověk, i ten poslední z posledních, je součástí státu, a i jeho peníze jsou tak rozhazovány, zpronevěřovány, odkláněny… Což si tak jaksi nechceme uvědomovat. Stejně jako si nechceme ani připouštět, že státní dluh je dluhem každého z nás, že má vliv na peněženky nás všech bez výjimky. A až dojde na splácení, neponesou jeho důsledky na svých bedrech jenom politici, kteří dluhy nadělali, ale především my ostatní, my, kteří jsme ony politiky volili. Ba i my, kteří jsme je nevolili.

sta dolarů

A co bychom měli my lidé dělat, když se dozvíme o tom, jak nesmyslně se naše společné peníze vyhazují z okna? Měli bychom to registrovat a reagovat na to. Nejpozději ve volbách, ale raději hned. Protože tvrdí-li nám někdo, že „co je to pár miliard“, vězme, že to nejsou malé peníze. A jsou-li tyto státní, jsou i tak trochu naše. A těm, kdo s nimi špatně hospodaří, by se měl zatnout tipec.