Správný čas na hypotéku

Myšlenky na výstavbu vlastního domečku jsou stále živější a vy přemýšlíte, jak tento sen přeměnit ve skutečnost? Pokud je vaše odpověď pozitivní, jistě vás napadá otázka, jak tento sen realizovat? Jen velmi malé procento lidí má nastřádáno takový obnos peněz, aby bylo možné z něj vlastní bydlení pořídit a tak nezbývá než se obrnit trpělivostí a zamířit do nejbližší banky. Jenže jistě vás už někdy napadla myšlenka, kdy je skutečně ten správný čas na hypotéku?

Do kolika let žadatele má smysl uvažovat o hypotéce?

Parametry jednotlivých druhů úvěrových produktů jsou velmi rozdílné. Zatímco o spotřebitelské úvěry je možné požádat do velmi vysokého věku respondenta, s hypotečními úvěry je to o poznání složitější. V první řadě je zapotřebí připomenout, že delší doba splácení u hypotéky je krajně limitující. Hypoteční úvěr má tedy smysl sjednat nejpozději do 45 narozenin, později už mohou být nabídky úvěru nataveny velmi přísně, případně na hypotéku daný žadatel vůbec nedosáhne.

barevné bankovky

Jak už to tak bývá, pro úvěr není vhodný příliš nízký, ale naopak ani příliš vysoký věk. Pokud chce mít žadatel co nejvýhodnější podmínky a největší šanci na kladné vyřízení, je zapotřebí hypotéku sjednat do 35 roku života. Hypotéku sjednanou v nízkém věku žadatele je možné splácet poměrně dlouho. Tomu jsou samozřejmě uzpůsobena i výše měsíční splátky, která v tomto případě nijak výrazně neovlivní rodinný rozpočet.

podání rukou

Česká národní banka doporučuje všem věřitelům horní hranici věku dlužníka, do kdy by měl být úvěr splacen. Ta se současně pohybuje kolem 65 let. Najde se ale celá řada bankovních i nebankovních subjektů, u kterých je tato hranice posunuta až na 70 let. Vždy ale dobře zvažte, zda bude ve vašich silách splácet úvěr i v postproduktivním věku. Velmi oblíbeným produktem je v posledních letech hypotéka pro dlužníky fahd.cz, která umožňuje půjčit i těm, kteří v bance na hypotéku nedosáhnou.