Testosteron

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který se produkuje v buňkách varlat a nadledvinek. Ovlivňuje hlavně tvorbu spermií a mužské rysy. Nejvyšší vliv má v pubertě. kdy se zasluhuje o změnu chlapce v muže.

Další vlivy testosteronu:

 1. brání vzniku osteoporózy
 2. budování svalové hmoty
 3. silnější erekce a libido
 4. dominance
 5. nálada
 6. motivace
 7. zesílení kostí
 8. silnější srdce

vliv testosteronu na libido

Jak udržet správnou hladinu testosteronu či jak ho přirozeně zvýšit?

Určitě dostatečným spánkem, což je 7-8 hodin denně. Při spánku kratším jak 5 hodin denně se hladina snižuje o 15 %. Vyhýbat se přemíře stresu, jíst zdravou a vyváženou stravu. Zkrátka udržujte si zdravý životní styl, a i ve stáří budete mít optimální hladinu testosteronu. Vyvarujte se pokud možnost alkoholu, ten snižuje jeho produkci. Dále také častější sex a přiměřený pohyb. Tuk v těle naopak podporuje produkci ženského hormonu estrogenu. Co se stravy týče, pro tvorbu testosteronu jsou důležité bílkoviny (kvalitní maso), cholesterol (vejce), zdravé tuky, vitamín A, zinek. Samozřejmě existují i doplňky stravy, která Vám s tímto pomohou.

Druhy testosteronu

 1. volný
  • připraven k využití ostatními orgány
 2. vázaný na albumin
  • jelikož je albumin vázán jen na část testosteronu, je též využitelný pro další orgán
 3. vázaný na SHBG
  • SHBG je glykoprotein, který zajišťuje pohyb krví
  • díky této návaznosti je tudíž testosteron pro tělo dále nevyužitelný

Při měření u lékaře či v laboratoři se měří testosterone celkový. Je však důležitý jejich poměr, abyste věděli, zda je vše v pořádku.

Vliv testosteronu na ženy.

Testosteron u žen

Jak jistě víte u žen jsou hlavními pohlavními hormony estrogen a progesteron. Jejich tělo, ale také produkuje nízkou hladinu testosteronu. Ovlivňuje chuť na sex a jeho průběh. Avšak vysoký poměr testosteronu v těle ženy je samozřejmě nežádoucí (pokud nejste sportovkyně). V takovém případě má vliv na hlubší hlas, akné, nepravidelnou menstruaci, neplodnost a více ochlupení. Je to stav, který je potřeba řešit s lékařem.