Finance a stáří

Přemýšlíte nad tím, jak se budete mít ve stáří? Jsou názory, které říkají, že je dobré si na důchodový věk spořit peníze. Na jedné straně to určitě smysl má, pokud si chcete ve stáří užívat různé aktivity, třeba i cestovat, tak je dobré se připravovat již v mládí. Čím dříve začnete šetřit, tím lépe. Dostanete se potom na velice zajímavou částku, kterou si můžete přilepšit k důchodu. Můžete cestovat do různých zemí, kam jste se nemohli podívat, případně neměli čas kvůli práci. Nebo si můžete lépe žít ve své zemi a dopřát si lepší a hezčí stáří. Kolik si spořit? Řekl bych, že záleží čistě na vás, kolik si budete odkládat. Každý nemá možnost odkládat několik tisíc měsíčně. Ať si každý spoří dle svých možností, protože každá koruna k důchodu bude dobrá.
šedivá stařenka

Existuje ovšem druhý názor, že není potřeba si vůbec spořit. Jednak přece člověku musí stačit peníze, které dostane od státu. Další názor je ten, že se důchodu a stáří přece vůbec nemůžu dožít. V dnešním světě se přece dožít stáří nemůžete. Jen aby se člověk nedivil, protože schválně se toho důchodu dožijete. Je pravda, že já se na to dívám také tímto pohledem a nespořím si žádné peníze na stáří. Spoléhám na to, že mi budou stačit peníze od státu, případně si spíš myslím, že se důchodu nedožiji. Ovšem je to nejisté, jako cokoliv.
čtyři bankovky
Je zajímavé sledovat, že někteří důchodci si stěžují, že se přece z důchodu nedá vůbec nic zaplatit, přece nemůžeme z těch pár tisícovek vůbec žít. Naopak další tvrdí, že jsou peníze dostatečné a není důvod být nespokojen. Musíme si uvědomit, že každý má jiný důchod a má jiné požadavky, jiné platby. Pokud je takový člověk skromný a necestuje, stačí mu nakoupit jídlo, zřejmě mu peníze budou stačit. Když má takový důchodce dluhy, chce cestovat a dopřávat si co nejvíce luxusu, tak mu peníze stačit určitě nebudou.

Zda si budete spořit na stáří je čistě vaše osobní věc. Pokud se rozhodnete, tak si určitě rozvažte, kolik si chcete měsíčně odkládat, zda využijete investice do fondů, která vám mohou v dlouhodobém horizontu poskytnou i zajímavé zhodnocení peněz.