Lyžařská alchymie aneb výběr lyžařských bot

S vývojem techniky lyžování se mění a vyvíjí i výstroj a výzbroj lyžaře. Tatam jsou doby, kdy vázání pevně spojovala normální obuv s lyží, takže v případě pádu docházelo k velmi vážným zraněním. Pokrok nelze zastavit a to platí dvojnásob především pro lyžařské boty. Jak si ale vybrat správné lyžáky v nepřeberném množství značek a jejich modelů? Neexistuje univerzální odpověď a hledání „té pravé“ je tak spíše podobné pátrání středověkých alchymistů.
lyžařské vybavení
Alfa a omega – správná velikost!
Nejdůležitějším aspektem výběru je pro vás velikost. Označení velikosti vaší standardní obuvi většinou neodpovídá velikosti té lyžařské. Ta bývá udávána v tzv. mondo pointech. Tabulky pro převod těchto bodů má ale každá značka nastavené trochu jinak, takže není jednoduché se v nich orientovat. Základní rada proto zní – vždycky fyzicky zkoušejte lyžáky v kamenných obchodech! Pokud najdete na internetu svůj vysněný model, určitě se pokuste najít obchod, kdy byste botu vyzkoušeli a teprve potom si pořiďte příslušnou velikost z e-shopu. Velikost boty volte podle vašich lyžařských ambicí. Hobby lyžaři si mohou dovolit botu o cca 1-2 cm větší, která bude pohodlnější. Sportovní jezdci budou hledat boty větší maximálně o 1 cm. Na úkor pohodlí tak získají lepší cit.
Tvrdost boty, tzv. flex index
Flex index (FI) je často diskutovanou veličinou. Jedná se o označení tuhosti skeletu – vnějšího tvrdého obalu boty. Čím vyšší je toto číslo, tím lépe se přenášejí impulzy z nohy na lyži, ale zároveň klesá pocit pohodlí. Tuhost je ale jen orientační. Jelikož každá firma označuje své modely jinak, nemůžeme mezi sebou porovnávat jednotlivé značky. Obecně ale platí, že hodnoty FI do 80 až 85 jsou vhodné pro rekreační lyžaře, 90 až 110 pro sportovně založené a 120 a výše pro závodníky. Botám s FI nad 150 se pak vyhněte, pokud nejste profíci!
lyžařské boty
Na co si ještě dát pozor?
Pokud máte širší lýtka, volte lyžařské boty se širším komínkem nebo s plošším jazykem. Určitě volte boty se čtyřmi přezkami. V současné době jsou na trhu trojpřezkové boty, které ale špatně drží nohu a v oblouku tak lyže „plavou“. Volte také takové boty, u nichž lze vyměnit vnitřní polstrovanou botičku. Zvýšíte tak jejich životnost. Prošlapanou botičku můžete jednoduše vyměnit za novou, což pro vás ve výsledku bude znamenat značnou finanční výhodu!