Dobře zvolená hračka pomůže dítěti rozvíjet motorické dovednosti, procvičuje smysly, zrak a fantazii. V případě složitějších hraček učí dítě trpělivosti, potřebě vyvinout úsilí a soustředěnost na hru. Mezi žádané patří i celkové porozumění hračky a schopnost ovládnut její fungování.
2-3 měsíc kojence
V tomto období již dítě začíná vnímat svět očima, dokáže zaostřovat předměty, otáčí za nimi hlavičku. Uvědomuje si schopnost rukou – dotknout se něčeho. Zdokonaluje se mu sluch a rozezná i odkud zvuk vychází. Pro toto období je nejvhodnější hračkou hrazdička s různě barevnými hračkami zavěšenými cca 15cm nad obličejem miminka. Vhodné jsou také hrací kolotoče zavěšené nad postýlku.
4-5 měsíc kojence
Během tohoto věku se dítěti nejvíce rozvíjí motorika. Ruce už skoro stoprocentně ovládá a uvědomuje si pohyb věcí držených v ruce, často si tak děti v tomto období strkají nožičky pomocí rukou do pusy. Vhodnou volbou jsou například pěnová molitanová leporela, dřevěné kostky, kterými dítě bouchá například o zem – zjišťuje tak spojitost mezi hračkou a tím, co s ní dělá i se zvukem. Dobrou volbou je i bezpečné zrcátko, v kterém dítě vidí odraz.
6-8 měsíc batolete
Od šestého měsíce věku se dítěti začíná zpevňovat celé tělo a díky tomu většina batolat již začíná lézt, nebo se aspoň mírně plazit a přesouvat. Zdokonaluje si překládání hraček z ruky do ruky a dokáže již v každé ruce držet jinou hračku, aniž by tu v první ruce nejdříve pustilo. Dítě dokáže lépe zamířit – bouchání předmětu do stolu. Vhodné jsou velmi pestře barevné hračky, dokonalé pak věci z domácnosti – lžička, vařečka. Dítěti je vhodné dát i gumový míček, aby si rozvíjelo myšlení nad pohybem míčku po odsunutí rukou. Hračky z molitanu, které po zmáčknutí rukou mění tvar.
9-10 měsíc batolete
V těchto měsících by se dítěti mělo dopřát co nejvíce pohybu ve volném prostoru, tedy mimo skákadla, chodítka, sedačky, postýlky. Batolata si začínají uvědomovat existenci hračky a jiných předmětů, i když je zrovna nevidí. Pokud mu schováte hračku, vědomě sleduje místo kam a pak čeká, zda se neobjeví. Toto období je velmi důležitou částí ve vývoji pro rozvoj v dalších měsících života. Dítěti je vhodné menší hračky, které může umisťovat do větších hraček, tzn. malé hračky, které může uklízet do bedny a následně si je odtamtud brát. Opět je důležité působit na rozum dítěte o schopnosti rukou ovlivňovat pohyb hračky – hračky na provázku s kolečky.
11-12 měsíc dítěte
Těsně před jedním rokem má již dítě schopnost úmyslného upuštění věci. Následně se však učí kdy, jak a na jakém místě danou věc pustit. Toto období by měli provázet různé skládačky – „pustit danou věc ve správný čas“, nebo například barevné tvary, které se umisťují do krabice otvory z jednotlivých tvarů, zasouvací pohárky a jiné. Důležité je v tomto věku rozvíjet i motoriku nožiček, velmi vhodná jsou pro to odrážedla, nebo kopání do míče v sedu.