Honba za novým designem a technologickými inovacemi zkrátka nevítězí nad praktičností, které chytré telefony obecně dokážou. Nasycení trhu také souvisí s tím, že téměř každý z nás již chytrý telefon vlastní a využívá jej právě v souvislosti s mobilním Internetem, nebo s připojením přes domácí bezdrátovou síť Wi-Fi.
Do České republiky se za rok 2017 distribuovalo zhruba 5 milionů mobilních telefonů, z toho tvořilo pro firmy pouze půl milionu výrobků. Oproti roku 2016 je to sice desetiprocentní pokles, ale stále se jedná o obrovské množství. Prodej byl trochu nižší, než distribuce do obchodní sítě, přesto v přepočtu na počet obyvatel včetně kojenců a důchodců má přibližně každý druhý až třetí Čech nový mobilní telefon.
Nejvíce mobilů se prodalo od výrobce Samsung, to bylo přibližně 26 procent prodaných telefonů, druhá nejúspěšnější značka byla Apple (22 % z celkového počtu) a na třetím místě skončila čínská Huawei s 11 procenty. Další v pořadí byly ZTE, LG a TCL Communications.
Prodej telefonů s označením „chytrý“ u nás naprosto dominuje, ovšem veškerá očekávání předčil i prodej „hloupých“ obyčejných tlačítkových přístrojů. Překvapivě se jich prodalo 16 procent z celkového množství.
U nás se nejvíce prodávají chytré telefony do 5 tisíc korun
Ačkoliv výrobci stále navyšují výkon a parametry přístrojů, lidé v České republice se ohlížejí zpravidla po cenově přijatelných telefonech, nejčastěji v rozpětí od 2 do 4 tisíc korun. Levnější telefony považují Češi za podřadné nebo nekvalitní, přitom jsou si dobře vědomi, že za pět tisíc se dá pořídit špičkový model, který je pro běžné požadavky plně dostačující. Rozhodující je ovšem také podpora rychlého Internetu LTE.
Česká republika je podle světových obchodníků zemí, kde se lidé orientují na poměr cena/výkon, a kde při výběru mobilního telefonu převažuje internetový prodej. Češi si snadno vyhledají parametry jednotlivých přístrojů, porovnávají je mezi sebou a přitom se snaží za ně utratit co nejméně. Jako národ jsme také poznamenáni, tedy v tom dobrém slova smyslu, zkušenostmi z období socialismu, kdy ve velké míře platilo přísloví: „Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“.