Podléhají módě i muži?

Pokud někdy navštívíte módní přehlídku, zjistíte, že poměr modelek a modelů je velmi nevyrovnaný. Návrháři také raději navrhují spíše ženské šaty než mužské. To ostatně vidíme i v obchodech s oděvy, kde je ženské oddělení často mnohem větší než to mužské. Díky tomu se samozřejmě opět utvrzuje zažitý obraz, že móda a nákupy oblečení jsou vyloženě ženskou záležitostí. Pokud muž vypadá téměř jako vandrák, mnoho lidí to nepohoršuje. Pokud by se tak oblékla žena, bylo by to opor ni o něco horší. Pokud se muž zajímá o módu, bývá často považován za homosexuála, a to nejen cizími lidmi, ale také svými přáteli. A ač to někdy skutečně je ten případ, častěji se stává, že se jedná o klasického „bílého heterosexuální muže“, který zkrátka chce dobře vypadat.

 

ženská móda

 

Na tom samozřejmě není nic špatného. Každý člověk má právo chodit pěkně a čistě oblečený. A pokud se i muži nějaký kousek líbí a má dostatek peněz, není důvod, proč by si jej nekoupil. Přeci jen, není zde zač se stydět – dojít si do obchodu a koupit si tam nějakou věc je přece naprosto normální. Tak proč se při tom mnoho mužů cítí tak špatně?

 

Je to především proto, že se od malička učí, jak se „správný chlap“ chová. I to je důvod, proč vidíme tolik „pivních brachů“ s panděrem. Ti jsou totiž součástí tohoto trendu a podílí se na jeho udržování. Avšak je na čase tento vývoj změnit.

 

mužská móda

 

Známe totiž celebrity, které chodí v oblečení za neuvěřitelně velké peníze. Může se jednat o oblek, boty či různé doplňky, které jim nejčastěji mají dodat vzezření „drsňáků“. Samozřejmě to obvykle nefunguje a výsledek je poměrně žalostný. Přesto je to krok správným směrem.

 

Je totiž pravdou, že rovnoprávnost by měla jít oběma směry. Ženy by měly za stejnou práci dostávat stejné peníze jako muži (při stejném vzdělání i době praxe) a muži by se neměli ostýchat jít si například prohlížet regály s oblečením. Pomůže jim to totiž nejen k tomu, aby vypadali lépe, ale také aby z nakupování smyli dlouho uznávaná stigmata. A to je rozhodně lepší pro všechny zúčastněné.