Už také sladíte stévií?

Stévie sladká(Stevia Rebaudian) je mnohem sladší, než cukr! Neobsahuje ale na rozdíl od něj žádné kalorie, takže po ní nepřibíráme. Vzhledem k tomu, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi, je velice vhodná pro diabetiky. Můžeme si ji koupit v obchodech sušenou, jako stevie prášek, stevie tablety i ve formě roztoku. Ale pokud jsme „zahradníci“, je jasnou volbou živá rostlinka v květináči!

rostlinka stévie

První informace z Paraguaye
Jde o rostlinu subtropickou. O jejích léčivých a „sladivých“ účincích byly získány informace od paraguayských indiánů. Ti ji využívali jako léčivou bylinu (pomáhá při hojení ran, při únavě, zmírňuje také tvorbu zubního kazu, ničí viry, bakterie a plísně) i jako přírodní sladidlo. Sladkou chuť této rostlině dívají glykosidy rebaudiosid a steviosid. V čisté formě jsou tyto látky až 300krát sladší než cukr. V lístečcích rostliny je jich o něco méně než v čisté formě. Přesto sladí asi 40krát více než běžně používaný řepný cukr. Čerstvé lístky obsahují také vitaminy (C, B, A, E, K, P), minerály (například hořčík, vápník, fosfor, křemík a železo) a antioxidanty. Velkou výhodou pro lidi, kteří chtějí zhubnout, je to, že stévie neobsahuje téměř žádné kalorie. A navíc snižuje pocit hladu a podporuje dobré trávení! Dále pomáhá při léčbě závislostí, protože snižuje chuť na alkohol a tabák.

šálek čaje

Jak stévii pěstovat
Není to rostlina náročná a její pěstování zvládnou i začátečníci. Ale je potřeba vědět, co potřebuje. U nás se nejčastěji pěstuje v květináči. Má velice ráda světlo a teplo. Přizpůsobíme tomu výběr jeho stanoviště. Mělo by být hodně světlé a se stálou teplotou nad 20 °C. Netrápíme ji stínem a zimou! Při teplotách pod 10 °C zastavuje růst a vadne! Počítáme s tím, že vyroste do výšky asi 75 centimetrů. V květináči má být vždy jen jedna rostlina. Má ráda kyselejší substrát, v zásaditém chřadne! Nezapomínáme na dostatečnou drenážní vrstvu. Při zalévání dáváme pozor na to, aby nestála ve vodě. Zaléváme pravidelně a přiměřeně, ale až když je zemina v květináči suchá. Od června můžeme stévii umístit na venkovní parapet (nejlépe na okno situované na východ), balkon, terasu či do zahrady. Na venkovním stanovišti by nemělo moc foukat!