Vytvořte s dětmi originální dopis pro Ježíška

Dopis pro Ježíška je pro každé dítě podstatnou součástí Vánoc. Vždyť přeci na základě takového dopisu jim Ježíšek donese přesně takové dárky, které si přejí. V tohle alespoň doufá snad každé dítě. Ještě než začnete s dětmi dopis pro Ježíška vyrábět, zeptejte se ho, co by si vlastně přálo. Pokud vám dítě vyjmenuje věci jako nový počítač, televizi do pokojíčku, nový iphone, autodráhu, auto na ovládání…

dopis

Prostě nějaké drahé věci, o kterých víte, že mu je opravdu nebudete moci splnit, hledejte s ním i jiné alternativy dárků. Rovněž tak učiňte, pokud chce nějaké zvířátko, o kterém víte, že mu ho opravdu nepořídíte. Snažte se mu trpělivě vysvětlit situaci. Zkuste mu říct, že Ježíšek musí nadělit dárečky všem dětem na celém světě, takže musíme být trošku skromnější, aby se dostalo i na ostatní děti. Navíc každému dítěti naděluje podle zásluh – tento argument můžete využít, pokud máte doma spíše zlobivější dítko. Jde o to, abyste mu to nějakým způsobem vysvětlili, a předešli tak zklamání, které by dítě u stromečku mohlo pocítit, když by nenašlo přesně takové dárky, které prostě očekávalo. Pokud budete s dítětem upřímně hovořit a budete neustále vysvětlovat, určitě to pochopí. Nyní již k samotnému dopisu.

psaní dopisu

·         Zkuste si s dopisem trošku pohrát. Napsat seznam umí každý. Nedopusťte ale, aby to vypadalo jako seznam na nákup. Zvolte pěkný papír, úhledné písmo, pokud dítě neumí psát, můžete přání napsat za něj.

·         Učte dítě zdvořilosti. Na úvod by měla být fráze, jako: Milý Ježíšku…, snažil jsem se být celý den hodný, proto bych tě letos rád požádal o… a na konci by mělo být poděkování. Učte takové zdvořilostní fráze i v případě, že dopis za dítěte píšete vy. Přesně dítěti vysvětlete, co píšete a proč to tam píšete.

·         Zpestřete dopis obrázky. Jestliže vaše dítě neumí psát, může svá přání nakreslit, a vy pod každý obrázek napíšete vysvětlení. Nakreslit obrázky však mohou děti i v případě, že si již dopis napsalo samo. Ať si s tím trošku vyhrají, ať se opravdu snaží.

pastelky

·         Dopis dozdobte. Některé fráze podtrhněte, podtrhněte třeba dárky, které si děti přejí nejvíc, dokreslete třeba sněhuláka či jiné ozdoby.
Vzbuďte v dítěti trošku zájem, aby mu na dopisu záleželo, a aby se opravdu snažilo. Jedna se tím zabavíte třeba na celé dopoledne, jednak si své práce samo bude mnohem více vážit.