Kdo maže, ten jede

Je sice pravda, že nejednou jede i ten, kdo nemaže, kupříkladu když je zrovna na chodníku náledí nebo něco, co nějaký páníček nesebral po svém čtyřnohém miláčkovi, případně když se člověk chová nepatřičně v pohostinském zařízení nižší kategorie, ovšem zpravidla jede ten, kdo maže. Protože kdyby nemazal, sice by mohl nějakou dobu jet, ale pak by na to dojel.
motor závoďáku
Namazat se dá leccos lecčím. Někdy je vhodné použít máslo nebo sádlo, to zpravidla u chleba, lívanec se namaže spíše marmeládou, člověk rumem. Ale o ničem z tohoto tu dnes řeč nebude.
motor auta
Dnes tu bude řeč o mazání motorů aut. A jak jistě i nemotorista tuší, tady by nebylo máslo, sádlo, marmeláda ani rum to pravé. Takový motor si ke svému mazání žádá olej. A to olej nikoliv řepkový nebo slunečnicový, ale ten vyrobený z ropy a sloužící tudíž právě a pouze k tomuto účelu.
Ovšem motorových olejů už dneska je! A co vozidlo, to nejednou jiný olej, kterého je zapotřebí, aby to dobře jelo, aby se to nezadřelo. A pokud máme svého plechového miláčka rádi, vybíráme pro něj ten nejoptimálnější olej. Jenže , pokud nevíte, co to to nejlepší je! Pokud tomu zase až tak nerozumíte a autíčko vám na dotaz, co by si přálo, samo neodpoví. Ono sice pozná, co mu dělá dobře, a dá to najevo tím, že se při správném mazání tolik neopotřebovává a déle vydrží v dobrém stavu, ovšem svůj případný nesouhlasný názor dá najevo vesměs teprve ve chvíli, kdy už je pozdě. A tehdy už je pozdě. Když se zadře, je pozdě bycha honit a olej měnit.
A když auto samo neporadí, musí tak učinit někdo jiný. A ten někdo jiný vám zřejmě v zájmu vašeho přemísťovadla doporučí něco z kvalitních motorových olejů. Kterých je celá řada a jeden je kvalitnější než druhý. Čímž nechci naznačovat, že by byl ten druhý nějak horší než ten první, to ani náhodou.
Stačí si tu vybrat ten pravý olej, starat se o jeho pravidelnou výměnu a dostatečné množství v nádrži a váš plechový miláček bude šlapat jako hodinky. Bude ve skvělé kondici a nebude tomu jinak, dokud se nerozhodnete pro novější, modernější a luxusnější náhradu, nebo dokud vás šrotiště nerozdělí.