Stále více lidí se navrací k rustikálnímu vzhledu pokojů. A nejen to. Pořádají se rustikální svatby, a to nejlépe ve stodolách, v domech převládá bílá barva ve stylu Provece a minimalismus.
Kde se tento moderní styl vzal?
Inspirace a počátek všeho pochází z francouzských riviér. Češi inspirováni stylem Provence začali své domy „převlékat“ do bílé barvy s fialovými detaily. My bychom ale nebyli správnými Čechy, kdybychom nešli ještě dál. Navíc monotónnost těchto dvou barev není to pravé pro Čechy zvyklé na kýče.
Moderní nábytek není zrovna levný. Jelikož je pro tento styl typický starý vzhled, zlaté české ručičky si opět poradily a začaly si na bleších trzích nebo sociálních sítích shánět staré židle, komody nebo stoly, které si poté sami renovují. Někteří tyto výrobky i dále prodávají. A ne zrovna levně.
Z výrobku s nulovou hodnotou se rázem stává moderní kousek pohybující se v tisícových hodnotách. Slušný byznys, že? Není Vám teď líto, že jste před deseti lety tu židli, která už dlouhá léta vrzala, vyhodili? Pokud totiž nemáte možnost vyrobit si ji, ale moc po ní toužíte, zaplatíte horentní částky. A to bude vypadat podobně jako ta vámi vyhozená židle.
Nynějším trendem je si všechno vyrobit sám (anglicky DIY – Do it yoursfelf ). Tak proč to také nevyzkoušet?
A jak se vlastně ze staré židle dělá vyhledávaná kráska?
Nábytek slepíme a sešroubujeme, aby nevrzal a nekýval se. Odstraníme z něj staré nánosy barev. Poté se nábytek obarví, „starý“ vzhled dodá nábytku patinování, dozdobit můžeme ubrouskovou technikou („decoupage“), krajkami, tzv. praskacím lakem, nebo třeba lehkým přebroušením hran. Tím dojde k odhalení přírodní barvy.
Neplatí zde žádná pravidla, která by se nedala porušit, avšak nejvíce se používají tlumené barvy v čele s bílou a čistě přírodní barvou dřeva. Ze všeho nejcennější je originalita výrobků. Nevadí tedy, pokud se objeví prasklina, uražený roh, nebo jsou patrné jednotlivé tahy štětcem.
Už si také plánujete jak si ji sami doma vyrobíte?