Co nám elektrika doma umožňuje

Často si už vůbec neuvědomujeme, co nám elektrický proud umožňuje. Vše nám připadá samozřejmé a nepřemýšlíme, co by se stalo, kdyby z ničeho nic elektrika přestala v naší domácnosti fungovat. Mnohdy se stane, že máme hlášenou odstávku elektriky. Bývá to z důvodu údržby elektrické sítě a většinou nebývá nijak dlouhodobá, ale jen na nezbytně nutnou dobu. I když s ní počítáme, často nás překvapí, co všechno přestane doma fungovat. Je to proto, že elektrické spotřebiče používáme nějak automaticky, nepřemýšlíme, co je zdrojem jejich funkce a je to pro nás samozřejmost. Pojďme se podívat, co všechno ale nebude, když elektrika začne stávkovat.
ovládací panel pračky
 
Když elektrika chybí
 
–        osvětlení bytu- stiskneme vypínač a tma se nezmění ve světlo. Byt je nadále tmavý a my tápeme k baterce či svíčce. Nouzové osvětlení ale nelze brát jako plnohodnotné, nelze při něm číst, ženy si neudělají líčení, lze se jen hrubě orientovat v prostoru.
–        teplá voda a topení- pokud nemáte dálkový rozvod tepla a teplé vody, výpadkem elektriky přestal fungovat i plynový kotel či elektrický bojler. Zbyla nám jen studená voda a teplé přikrývky, do kterých se můžeme zachumlat proti zimě. V létě zas nepoběží klimatizace.
–        lednice a mrazák-chlazení potravin je rázem pryč a my musíme rychle uvažovat, které potraviny se kazí rychleji než ty druhé. Mrazák sice udrží nějakou dobu potraviny zmrazené, pokud by ale byl výpadek proudu delší než 18 hodin, již nelze nezávadnost mrazených potravin zaručit.
–        vaření-pokus vaříte na elektrickém sporáku a máte elektrickou pečící troubu, jste v tuto chvíli výpadku proudu odkázáni na studenou stravu. Nepoběží vám ani mikrovlnná trouba či varná konvice.
pračka a sušička
–        televize- pokud byste se rozhodli zachumlat se do pokrývky a strávit večer u televize, máte smůlu. Ani televize či počítač nebude funkční.
–        úklid- ani spotřebiče na úklidové práce jako je vysavač vám nebudou k disposici a budou mít ten den volno.
–        mobilní komunikace- je-li vypnutý elektrický proud a vybije-li se nám mobilní telefon, už si nezavoláme, protože není, kde přístroj dobít.
Na tomto malém výčtu vidíme, jak je pro nás elektrický proud důležitý. Už si svůj život jen těžko představíme s jeho absencí.